Tussa

Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 100 zł!

Drożdżyca

DROŻDŻYCA (KANDYDOZA)

Drożdżyca jest rodzajem zakażenia grzybiczego wywołanym przez grzyby z rodzaju Candida, zaliczane do rzędu drożdżaków (stąd inna nazwa choroby – Kandydoza). Jak w przypadku grzybicy zakażenie skóry lub innych narządów wywołane jest przez grzyby, tak drożdżyce powodują drożdżaki.

Zakażenia najczęściej dotyczą skóry oraz błon śluzowych. Dochodzi do zmian o charakterze rumieniowo-wysiękowym, często w fałdach skórnych oraz przestrzeniach międzypalcowych. Na zakażenie drożdżakami szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego oraz gdy zakłócona została nasza równowaga składu mikroflory. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze, otyłe, z cukrzycą, z zaburzeniami hormonalnymi, cierpiące na nadmierną potliwość oraz osoby unieruchomione.  Rozwojowi i podatności na zakażenie sprzyja stosowanie antybiotyków, sterydów, leków immunosupresyjnych oraz chemioterapia.

Drożdżycy, podobnie jak grzybicy sprzyjają wilgoć, ciepło, zaniedbania higieniczne, a także bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zmiany powodują świąd i pieczenie. Po pewnym czasie skóra może się łuszczyć.  Często w przerwach pomiędzy palcami powstają bolesne pęknięcia skóry.

Jednym z rodzajów drożdżycy jest  łupież pstry. Więcej o łupieżu pstrym napiszemy niebawem. 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart

Product Enquiry