Właściwe rozpoznanie rodzaju naszej cery jest podstawą do
odpowiedniego doboru kosmetyku, drogi pielęgnacji a także wyboru zabiegów.
Wieloletnie lekarskie powiedzenie brzmi: „Primum non nocere”, co w tłumaczeniu znaczy „ Przede wszystkim nie szkodzić”. Potrzebujemy umiejętnie określić jaki rodzaj cery posiadamy, by jej nie szkodzić.
Cerą nazywamy skórę twarzy. Ale skupimy się na skórze w
ogóle. Podstawowy podział wyróżnia 4 typy skóry (w tym cery): normalna, sucha, tłusta oraz mieszana.
Skóra normalna
jest gładka, jedwabista i jednorodna, jędrna i elastyczna, równomiernie przezroczysta i niewrażliwa, brak jej tłustego połysku i uczucia napięcia. Jest bardzo dobrze ukrwiona, odporna na wpływy atmosferyczne i praktycznie nie jest podatna na zanieczyszczenia.
Skóra normalna u dorosłych spotykana jest bardzo rzadko, za to często u dzieci. Taka cera prawidłowo reaguje na wodę i mydło i dobrze znosi zabiegi chemiczne, mechaniczne i fizykalne.
Skóra sucha
występuje najczęściej po 40 roku życia. Charakterystyczne jest uczucie napięcia, które towarzyszy nam stale. Nasza skóra twarzy, w szczególności, robi się szorstka, cienka, łatwo ulega uszkodzeniom, często się łuszczy, na ogół źle znosi wodę i mydło. Skórę suchą powinniśmy chronić latem przed promieniami słonecznymi a zimą przed mrozem. Skóra sucha nie posiada wystarczającej ilości
NMF. Suchość skóry może być wrodzona lub nabyta, gdyż bardzo często sami szkodzimy swojej skórze dobierając niewłaściwą pielęgnację.
Skóra tłusta
występuje najczęściej u młodych ludzi w okresie dojrzewania, ponieważ zwiększona jest praca gruczołów łojowych.
Ma to ścisły związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie młodego człowieka. Skóra tłusta jest lśniąca, porowata, podatna na zanieczyszczenia. Cera tłusta jest doskonałym podłożem dla rozmaitych schorzeń, przede wszystkim dla trądzika pospolitego oraz wyprysku łojotokowego. Skóra tłusta jest wrodzona i niekiedy dziedziczona.
Skóra mieszana
charakteryzuje się miejscami suchymi przeplatanymi z tłustymi. Taki rodzaj skóry oraz cery jest bardzo trudny dla pielęgnacji. Zazwyczaj w strefie środkowej lub inaczej strefie T (czoło, nos, broda) skóra jest tłusta, lśniąca, porowata i skłonna do zanieczyszczeń, reszta natomiast jest sucha, szorstka, chropowata i często naczynkowa. Taka skóra jest bardzo wrażliwa na środki chemiczne i fizyczne.